Skip to content

Žemuogės – kuklios uogos, pavergiančios aromatu bei skoniu. Kodėl jos laikomos „supermaistu“?

  • by
Žemuogės – kuklios uogos, pavergiančios aromatu bei skoniu. Kodėl jos laikomos „supermaistu“?

Nuo seniausių laikų miško žemuogės žavėjo žmones savo nepakartojamu aromatu ir skoniu. Šios mažos, ryškiai raudonos uogos ne tik džiugina akį ir lepina gomurį, bet ir stebina savo gydomosiomis savybėmis. Šiandien, kai vis dažniau grįžtame prie natūralių produktų, žemuogės išgyvena tikrą renesansą – jas vertina tiek liaudies medicinos žinovai, tiek šiuolaikiniai mokslininkai.

Žemuogės: augimo vieta ir paplitimas

Miško žemuogės (Fragaria vesca) – daugiametis, žolinis augalas, paplitęs visoje Šiaurės pusrutulio vidutinio klimato juostoje. Šios kuklios uogos mėgsta pusiau pavėsingas vietas lapuočių ir mišriuose miškuose, ypač pamiškėse ir miško aikštelėse. Lietuvoje žemuogės pradeda žydėti gegužės pabaigoje, o pirmosios uogos sunoksta birželio viduryje.

Augalas turi unikalią savybę daugintis ne tik sėklomis, bet ir šliaužiančiais ūsais, kurie, prisiliesdami prie žemės, išleidžia šaknis ir suformuoja naujus augalus. Dėl šios savybės žemuogės dažnai auga didelėmis kolonijomis, sukurdamos tikrus uogynų kilimus.

Žemuogės uogų išvaizda ir skonis

Žemuogės išsiskiria savo trijų dalių lapais su ryškiai matomomis gyslomis ir dantytais kraštais. Žiedai balti, penkių vainiklapių, susitelkę į žiedynus augalo viršūnėje. Uogos, nors ir mažos (paprastai 0,5-1,5 cm skersmens), pasižymi intensyviu raudonu atspalviu ir charakteringu aromatu, kuris žymiai stipresnis nei braškių ar sodo žemuogių.

Skonis – išskirtinis žemuogių bruožas. Jose tobulai subalansuotas saldumas ir rūgštumas, o aromatas toks intensyvus, kad net kelios uogos gali pripildyti kambarį kvapu. Būtent dėl šio ypatingo aromato miško žemuogės taip vertinamos kulinarijoje ir parfumerijoje.

Žemuogės uogų išvaizda ir skonis

Žemuogės tradicinėje ir liaudies medicinoje

Žemuogės nuo senų laikų buvo vertinamos ne tik dėl savo skonio bei aromato, tačiau ir dėl gydomųjų savybių, kurias įvairios pasaulio tradicijos pripažino ir naudojo. Lietuvoje žemuogės buvo naudojamos kaip natūralus vaistas įvairiems sveikatos sutrikimams gydyti. Jų uogos ir lapai tradiciškai buvo vartojami virškinimo problemoms spręsti, ypač esant vidurių užkietėjimui ar pilvo pūtimui. Taip pat žemuogės buvo laikomos naudingomis kraujo valymui ir kraujotakai gerinti. Liaudies medicina taip pat vertino žemuoges kaip priemonę nuo odos bėrimų, naudojant jas tiek kaip kaukes, tiek kaip natūralų vaistą, gerinantį odos išvaizdą ir gijimą.

Ajurvedoje žemuogės turi svarbią vietą dėl savo atgaivinančių ir raminančių savybių. Jos laikomos lengvai virškinamomis uogomis, padedančiomis pašalinti toksinus ir gerinančiomis virškinimo sistemą. Ajurvedos praktikoje žemuogės taip pat naudojamos šlapimo takų sveikatai palaikyti, nes jos turi diuretinių savybių, skatina šlapimo išsiskyrimą ir padeda kovoti su uždegimais. Dėl savo turtingos vitaminų ir antioksidantų sudėties, žemuogės yra vertinamos kaip priemonė stiprinti imuninę sistemą ir kovoti su peršalimo ligomis.

Kinų medicinoje žemuogės taip pat turi savo vietą, nors jų vartojimas nėra toks dažnas kaip kai kurių kitų augalų. Jos naudojamos kraujo apytakai gerinti ir virškinimo sistemai stiprinti. Manoma, kad žemuogės taip pat gali padėti pagerinti odos būklę, pašalinti bėrimus ir spuogus, todėl jos kartais įtraukiamos į odos sveikatai skirtas tradicijas.

Pasaulinėje liaudies medicinoje žemuogės buvo pripažintos už savo kraujo valymo savybes, taip pat kaip priemonė, padedanti reguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Žemuogės taip pat buvo naudojamos įvairiems uždegimams gydyti ir organizmo detoksikacijai. Savo gydomosiomis savybėmis šios uogos išlieka vertinamos ir šiandien, o jų nauda sveikatai remiasi tiek senosiomis, tiek šiuolaikinėmis žiniomis.

Žemuogių maistinė vertė

Šiuolaikiniai tyrimai patvirtina tai, ką liaudies medicina žinojo šimtmečius – miško žemuogės yra tikras vitaminų ir mineralų lobynas. Jose gausu vitamino C (daugiau nei apelsinuose), B grupės vitaminų, geležies, kalcio ir kalio. Ypač vertingi žemuogėse esantys antioksidantai, kurie padeda kovoti su laisvaisiais radikalais ir lėtina senėjimo procesus.

Maistinė medžiagaKiekis (100 g žemuogių)
Energinė vertė32 kcal
Vanduo91,0 g
Angliavandeniai7,7 g
Cukrus4,9 g
Skiedros2,0 g
Baltymai0,8 g
Riebalai0,3 g
Natris (Na)1 mg
Kalcis (Ca)16 mg
Geležis (Fe)0,41 mg
Magnis (Mg)13 mg
Fosforas (P)24 mg
Kalis (K)153 mg
Vitaminas C58,8 mg
Vitaminas A12 µg
Folio rūgštis (vitaminas B9)24 µg
Vitaminas E0,3 mg
Žemuogių maistinė vertė

Žemuogių nauda sveikatai

Žemuogės yra ne tik skanios, bet ir labai naudingos sveikatai dėl gausaus maistinių medžiagų kiekio. Štai kelios svarbiausios žemuogių naudos sveikatai:

  1. Imuninės sistemos stiprinimas. Žemuogės yra puikus vitamino C šaltinis, kuris padeda stiprinti imunitetą, kovoti su infekcijomis ir uždegimais. Toks vitaminų kiekis taip pat prisideda prie odos sveikatos ir žaizdų gijimo.
  2. Antioksidacinė apsauga. Žemuogėse gausu flavonoidų, tokių kaip antocianinai, kurie veikia kaip stiprūs antioksidantai. Jie padeda kovoti su laisvaisiais radikalais organizme, mažina oksidacinį stresą ir gali prisidėti prie senėjimo proceso sulėtėjimo.
  3. Širdies ir kraujagyslių sveikata. Žemuogės turi kalio, kuris padeda reguliuoti kraujospūdį, taip pat mažina širdies ligų riziką. Dėl antioksidantų ir skaidulų kiekio žemuogės prisideda prie kraujagyslių sveikatos, mažindamos uždegimus ir cholesterolio kiekį.
  4. Virškinimo gerinimas. Žemuogės yra puikus skaidulų šaltinis, kuris gerina virškinimą, reguliuoja žarnyno veiklą ir padeda išvengti užkietėjimo.
  5. Svorio kontrolė. Dėl mažo kaloringumo ir aukšto skaidulų kiekio žemuogės gali padėti kontroliuoti kūno svorį, suteikdamos sotumo jausmą be papildomų kalorijų.
  6. Odos sveikata. Vitaminas C žemuogėse taip pat padeda gaminti kolageną, kuris yra svarbus odos elastingumui ir sveikatai. Tai gali padėti išvengti raukšlių ir pagerinti odos išvaizdą.
  7. Kova su diabetu. Tyrimai rodo, kad žemuogės gali padėti reguliuoti kraujo cukraus lygį ir pagerinti insulino jautrumą, kas yra svarbu žmonėms, sergantiems 2 tipo diabetu.

Reguliarus žemuogių vartojimas gali prisidėti prie bendros sveikatos gerinimo, todėl jos yra puikus pasirinkimas sveikai mitybai ir įvairių ligų prevencijai.

Žemuogės kulinarijoje

Miško žemuogių panaudojimas kulinarijoje beveik beribis. Šviežios uogos ne tik valgomos kaip užkandis, bet ir naudojamos desertams, uogienėms, kompotams gaminti. Ypač vertinamas žemuogių sirupas, kuris ne tik skanus, bet ir naudingas sveikatai. Džiovintos žemuogės ir jų lapai naudojami arbatų mišiniuose, o šviežios uogos puikiai tinka įvairiems kepiniams puošti.

Žemuogės kulinarijoje

Atsargiai: galimi žemuogių šalutiniai poveikiai

Nors miško žemuogės yra labai naudingos, kai kuriems žmonėms jos gali sukelti alergines reakcijas. Taip pat reikėtų atsargiai vartoti sergant podagra ar turint jautrų skrandį dėl didelio rūgštingumo. Ypač svarbu rinkti žemuoges tik švariose vietose, toli nuo kelių ir pramoninių zonų.

Miško ir sodo uogų palyginimas

Kadangi miško žemuogės yra laukinės ir nesukultūrintos braškių giminaitės, o soduose jau sirpsta ir kultūrinės žemuogių veislės, natūraliai kyla klausimas, o kuo gi tarpusavyje skiriasi visos šios uogos? Atsakymą pateikiame lentelėje žemiau:

SavybėMiško žemuogėsSodo žemuogėsBraškės
Dydis0,5-1,5 cm1-2 cm2-4 cm
AromatasLabai intensyvusVidutinisŠvelnus
Vitamino C kiekis (mg/100g)60-8040-6030-50
Cukraus kiekisŽemasVidutinisAukštas
Antioksidantų kiekisLabai aukštasAukštasVidutinis
Derliaus sezonasBirželis-liepaBirželis-rugsėjisGegužė-spalis

Įdomūs faktai apie žemuoges

Žemuogių istorija pilna įdomių faktų ir legendų:

  • Senovės romėnai tikėjo, kad šios uogos ne tik gydo įvairias ligas, bet ir padeda nuo melancholijos bei blogos nuotaikos.
  • Viduramžiais žemuogių lapai buvo naudojami gydyti gyvatės įkandimus ir žaizdas.
  • Įdomu tai, kad žemuogių lapuose yra net daugiau vitamino C nei pačiose uogose.
  • Mokslininkai nustatė, kad viename žemuogės žiede gali subręsti iki 50 sėklų, o iš vieno augalo per sezoną galima surinkti iki 150 uogų.
  • Dar vienas įdomus faktas – žemuogės priklauso erškėtinių šeimai ir yra artimos giminaitės ne tik braškėms, bet ir rožėms.
Įdomūs faktai apie žemuoges

Miško žemuogės – tai ne tik skanus, bet ir nepaprastai vertingas gamtos turtas. Nors jos mažesnės už savo kultūrines giminaites, tačiau savo maistine verte ir gydomosiomis savybėmis dažnai jas lenkia. Vis dėlto svarbu jas rinkti švariose vietose ir saikingai vartoti, kad gautume maksimalią naudą sveikatai. Šios mažos uogos primena mums, kad gamtoje dažnai vertingiausi dalykai slepiasi po kuklia išvaizda.

Šaltiniai:

  1. https://nwwildfoods.com/blogs/blog/wild-strawberries
  2. https://greg.app/wild-strawberry-benefits/
  3. https://thedruidsgarden.com/2017/06/07/wild-food-and-wild-medicine-profile-wild-strawberry-fragaria-vesca/
  4. https://www.hobbyfarms.com/wild-vs-garden-strawberries-which-one-should-i-grow/
  5. https://gardenculturemagazine.com/wild-strawberries-medicinal-superfood/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *